Amerika’da Şirket Yönetmek

BUSINESS COMPLIANCE
(İYİ HAL UYUMLULUĞU)

Annual Reports (Yıllık Raporlar)

Şirketinizi kurduktan sonra hukuki ve mali tüm sorumluluklarınızı yerine getirerek şirketin iyi halini (good standing) korumanız gerekir; aksi halde ceza alabilir, hatta bir fesihle karşılaşabilirsiniz.

Yıllık raporların eyalet nezdinde ibraz edilmesi de bu hukuki zorunluluklardan bir tanesidir. Şirketinizin faaliyette olduğu sürece Delaware dahil olmak üzere birçok eyalette yıllık rapor sunumu yapılması mecburidir.

Yıllık raporların oluşturulması aslında çok basit ve süratli bir süreçtir. Yalnızca birkaç basit sorunun cevabını vermenizin ardından sizin için yıllık raporunuzu oluşturabilir ve ilgili makama iletebiliriz. Sürecin sonunda elde edilen resmî belgeyi ise tarafınıza ulaştıracağız.

 

Initial Reports (Bu rapor Delaware’de istenmiyor.)

 

Corporate Minutes (Şirket Tutanakları)

Bir şirkete ait kayıtların tümünün tutanak halinde saklanması, tüm şirket tipleri için sınırlı sorumluluğun zarar görmemesi açısından hukuki olarak zorunlu kılınmıştır. Buna ek olarak, LLC’ler (limited şirket) için şirketin tüm eylemleri ve kararlarının da tutanak halinde saklanması kişisel varlıkların korunması için mecburidir.

Yıllık olarak sunulan bu hizmetimizden faydalanarak şirket tutanaklarınızın bizim tarafımızdan düzenli olarak saklanmasını sağlayabilir, daha sonra ihtiyacınız olduğunda kolaylıkla erişebilirsiniz.

Detaylı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

 

Registered Agent Service (Yasal Temsilcilik Hizmeti)

ABD’de iş yapıyor olsa da olmasa da, Amerika’da kurulu her şirketin bir yasal temsilcisinin olması gerekir. Yasal temsilcilik, temel itibariyle şirkete ait aktif bir adresin ve bu adreste çalışma saatleri boyunca bulunacak bir personelin bulunmasıdır. Bu ofis şirkete gönderilen tüm resmi veya gayrı resmî belgeleri ve kargoları şirket adına almakla yükümlüdür.

Delaware’de bir ofisiniz olsa dahi, hem iş yükünüzü hafifletmek, hem önemli belgeleri ve tarihleri kaçırmamak, hem de gizliliğinizi artırmak için yasal temsilcilik hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Eğer Delaware’de kurulmuş ancak burada iş yapmayan bir firma iseniz bu hizmeti zaten almanız gerekecektir.

Yasal Temsilcilik hizmeti alan müşterilerimize uyumluluk takvimi hizmeti de verilmekte ve yıllık raporlama zamanı ile yıllık vergi dönemleri gibi önemli tarihlerin hatırlatması yapılmaktadır.

 

Operating Agreement

Ltd. Şirket’lerde İşletim Anlaşması Nedir? (Operating Agreement)

Delaware Eyaleti yasama organları bu eyalette ltd. şirket kuran kişilere, şirket üzerindeki iletişimlerini kendilerine en uygun olan şekilde düzenleyebilmek için büyük bir hukuki özgürlük alanı sağlamıştır. Örneğin bir ticari şirkette (corporation) hukuken bir çok koşulun sağlanması gerekirken ve dolayısıyla şirket içi hukuktaki hareket alanı daralıyorken; ltd. şirketlerde hak sahipleri hem kendi aralarındaki ilişkiyi hem de şirketin işleyişine dair düzeni neredeyse tam bir özgürlükle diledikleri gibi şekillendirebilirler. Ltd. şirketin sahipliğine, işleyişine ve yönetimine ilişkin en temel koşullar Ltd. Şirket İşletim Anlaşması ile (LLC Operating Agreement) belirlenir.

Peki bu İşletim Anlaşması nedir? Bu anlaşma istenirse yazılı bir biçimde oluşturulur ya da sözlü bir biçimde de oluşturulabilir. Fakat tabi ki yazılı bir biçimde bu anlaşmayı ortaya koymak ileride oluşabilecek sorunlara karşı herhangi bir yanlış anlaşılmayı ve düzensizliği en iyi biçimde engeller. Her ltd. şirketin İşletim Anlaşması farklı olsa da genel hatlarıyla şu temel koşullar hakkında kurallar koyar:

  • Her hak sahibinin şirketteki sahiplik yüzdesi
  • Kar, zarar ve masrafların sahipler arasındaki paylaşımlarının düzenlenmesi
  • Üyelerin ltd. şirket üzerindeki bağlayıcı otorite derecelerinin belirtilmesi ve günlük yönetimdeki rolleri
  • Önemli kararlar sırasında her üyenin sahip olacağı oy hakkının belirlenmesi
  • Bir üyenin ltd. şirketin ortaklığından çekilebileceği durumların belirtilmesi; ve ayrılan üyelerin finansal çıkarlarının bu durum halinde hesaplanmasına dair yöntemlerin belirlenmesi
  • Bir üyenin kendi payını üçüncü bir kişiye ne şekilde bırakabileceğinin düzenlenmesi
  • Bir üyenin ölümü ya da yönetimde bulunmasını engelleyici bir durum oluşması halinde yapılacaklar
  • Şirketin tasfiye edilmesine sebep olacak haller ve bu durumda üyeler arasında oluşacak hak iddialarına dar düzenlemeler
  • Şirketin yapılan iş ile ilgili olarak dava edilmesi halinde kullanılmak üzere tazminat haklarının oluşturulması

 

İşletim Anlaşmasının( Operating Agreement) Ne Faydası Vardır?

Delaware Eyaleti İşletim Anlaşmasının oluşturulmasını zorunlu kılmaz; ancak bu anlaşmanın bir çok faydası vardır. Bunlar şirket üzerinde hakkı olan her üyenin korunması ve şirketinin işleyici ile yönetiminin düzeninin korunması için önemlidir.

 

Bylaws and Resolutions (Şirket İçtüzüğü ve Önergeleri)

Şirket içtüzüğü ve önergeleri yönetim kurulunuzun henüz kuruluş aşamasındayken aldığı ve en temel anlamıyla şirketin yönetimine dair hükümler içeren kurallar bütünüdür.

İyi bir iş fikriniz ve yönetim becerileriniz olabilir; ancak şirket kurma ve işletme konusunda tecrübeli değilseniz, ilerde sorun yaşamamak adına bir profesyonel yardım almanız önerilir. Güçlü, boşluksuz ve hem şirket hem de çalışan çıkarlarını koruyan bir içtüzüğün oluşturulması için bizimle iletişime geçin. Şirketinizin ve sizin ihtiyaçlarınızı gözeterek, size şirket faaliyet gösterdikçe yardımcı olacak en kapsamlı ve doğru içtüzüğü hazırlayalım.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize aşağıdaki iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz:
TR Tel: +90 850 304 7002
US Tel: +1 302 310 2176
Email: info@enterprises.social
Address : Newark, Delaware