Amerika’da Restoran Açmak

Amerika’da Restoran Açmak

Restoranınızı Amerika’nın neresinde açarsanız açın, bir takım lisans ve izinleri edinmeniz gerekmektedir. Bazı özel lisans ve izinler ise eyaletten eyalete değişmektedir. Hatta bar, ocak başı ve fast food gibi bazı restoranlar için ekstra lisans ve izinler gerekebilir. Eğer sıfırdan bir restoran oluşturuyor veya yeniliyorsanız bu izinler daha da artabilir. İyi haber şu ki, eyalet biriminizden hangi izinlere ihtiyacınız olduğunu öğrenebilirsiniz.

İşveren Kimlik Numarası (EIN)

Restoran işi genellikle çok sayıda çalışan gerektirir. Kanunlara uygun olarak iş yapabilmek için işveren kimlik numarasına ihtiyacınız vardır. EIN numarası gerekli vergilerin işletmenizden, ortaklardan ve çalışanlardan toplanabilmesi ve devletin IRS ile birlikte işletmenizi tanımlayabilmesi için gereklidir. EIN numarasına online veya faks ve posta yoluyla ücretsiz olarak başvurabilirsiniz. EIN numarası edinme süreci genellikle 1 ila 5 hafta arasında sürer.

İşletme Lisansı

Tüm diğer işletmeler gibi restoranların da işletilebilmesi için sahiplerinin işletme lisansına sahip olması gerekir. İşletme lisansları eyalet denetiminde verilir ve belirli alanlarda yasal olarak iş yapma hakkı sağlar. Eğer işletmenizde alkol satışı veya et ve sebze taşımacılığı gibi federal yönetim denetimine giren aktiviteler gerçekleştiriliyorsa federal işletme lisansı edinmeniz de istenebilir.

Gıda Hizmetleri İşletme İzni

Özel izinler ve gereklilikler eyaletten eyalete değişse de restoranlar için en gerekli lisanslardan biri de gıda hizmetleri işletme izni, veya gıda çalışanı (food handler’s) iznidir. Bu izin ile restoranın sahibinin ve çalışanlarının gıda güvenliği, depolanması, hazırlanması ve işlenmesi hakkındaki eğitimlerini tamamladığını gösterirsiniz. Genellikle, bu izni alabilmeniz için restoranınız (özellikle de mutfak) sağlık yetkilileri tarafından denetlenir.

Alkol Lisansı

Eğer restoranınızda alkollü içecek servis etmeyi düşünüyorsanız en azından bir adet alkol lisansına ihtiyacınız vardır. Yasal olarak alkol satabilmeniz için, hangi eyalette olursanız olun eyalet tarafından verilmiş bir alkol lisansı edinmeniz gerekir. Yaşadığınız yere bağlı olarak şehir veya ilçe yönetiminden de izin almanız gerekebilir. Özel amaçlar için birbirinden faklı alkol lisansları olduğunu göreceksinizdir. Örneğin, bira ve şarap lisansı ile bira ve şarap servis edebilir ancak sert içkileri servis edemezsiniz. Fakat D Sınıfı bir lisans ile her tür alkolü servis edebilirsiniz. Lisans ücretleri ülke çapında değişmektedir, ancak yerel alkol kontrol komisyonu sizi bölgenizdeki doğru birimlere yönlendirecektir ve ücretler hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacaktır.

Amerika’da şirket kurmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz