Amerika’da Marka, Patent ve Fikri Mülkiyet Tescili

TRADEMARK, PATENT & COPYRIGHT
(MARKA, PATENT VE FİKRİ MÜLKİYET TESCİLİ)

Trademark Registration (Marka Tescili)

Bir şirket kurdunuz ve bu şirket altında gerçekten marka değeri taşıyan ürünler ve hizmetler ürettiniz. Bu ürün ve hizmetleri korumak da üretmek kadar önemlidir.

Marka tescili, yaptığınız işin değerinin korunmasını sağlar. Bu tescil şirket ve ürün ismi, marka amblemi gibi size ait olan her şeyi kapsar. Tescil kapsamında markanız artık bir başkası tarafından kullanılamaz, kopyalanamaz ve bu işlemler yapıldığında dava açma hakkı kazanırsınız. Dolayısıyla sizin ürettikleriniz gerçekten size özel olarak kalır.

Marka tescili için başvuru yapmadan önce, işlemin daha sorunsuz olmasını sağlamak amacıyla, çok uzun sürmeyen bir marka araştırması yapıyoruz. Ardından başvurunuzu Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi’nde (U.S. Patent and Trademark Office) doğru ellere teslim ediyoruz. Sizin tek yapmanız gerekense olumlu cevap için bir süre beklemek.

 

Trademark Search (Marka Araştırması)

Marka tescili yaptırmak ürettiğiniz marka ve ürünün korunması için çok önemlidir; ancak bir başvuru yapmadan önce iyi araştırma yapılması gerekir. Tescil ettirilmek istenen isim, amblem vb.’nin başka bir marka ile benzer olması durumunda başvurunuz büyük ihtimalle onaylanmayacaktır. Üstelik, burada çakışan markanın tescilli olması dahi gerekmez. Ticari kullanımda ve müşteri açısından kafa karışıklığı yaratacak nitelikte benzer olması sizin marka tescilinizin yapılmaması için yeterlidir.

Bunun önüne geçmek ve olumsuz sonuçlanacak bir marka tescili sürecine hem para hem de zaman ayırmamak için başvurunuzdan önce marka araştırması yapmanız önemle tavsiye edilir. Bu detaylı işi ise bir profesyonele bırakmak size zaman kazandıracaktır.

Marka araştırması işlemi, marka tescili yaptıran müşterilerimiz için ücretsiz olarak yapılmaktadır.

 

Trademark Monitoring (Marka İzleme)

Marka tescili yaptırmış kişi veya organizasyonların, bu marka tescilinin ihlalini kendileri takip etmeleri gerekir. Bu ise devamlı olarak sürdürülmesi zor; ancak markanın korunması için gerekli bir işlemdir.

Sizin için markanızın güvenliğini takip ediyor ve markanıza benzer nitelikte tüm başvurular hakkında sizi bilgilendiriyoruz. Bu tip bir durumla karşılaşılması halindeyse hukuki olarak karşı tarafın başvurusunu geçersiz kılmak adına yapabileceğiniz çok sayıda seçenek var; ancak bu hukuk departmanlarının konusu.

 

Trademark Statement of Use (Marka Kullanım Bildirimi)

Hali hazırda üretilmeyen, ancak üretilme niyetiyle (intent of use) marka tescili yaptırılmış olan markalar için, kullanıma sokulduktan sonra “marka kullanım bildirimi” yapılması gerekir. Bu bildirim Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi (BDPMO) nezdinde tescil edilen ürünün ticari olarak kullanılıyor olduğunu gösterir.

Bu bildirimi marka tescilinin ardından BDPMO tarafından size gönderilen izin ihbarını (notice of allowance) takiben 6 ay içerisinde yapmanız gerekmektedir.


Amerika’da şirket kurmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da herhangi bir sorunuz varsa bize aşağıdaki iletişim bilgilerimizden ulaşabilirsiniz:
TR Tel: +90 850 304 7002
US Tel: +1 302 310 2176
Email: info@enterprises.social
Address : Newark, Delaware