Amerika Savunma Sanayisi veya diğer devlet birimleriyle iş yapmak NATO’ya kayıtlı bir ülkede şirkete sahip olmak ile mümkün. Amerika dışındaki yatırımcılar genel olarak Amerika’ya yaptıkları yatırımlar ile daha çok DLA ile çalışmaktadırlar. Kurdukları fabrika veya atölyelerde bazen al-sat, bazense üretim yaparak Amerikan Savunma Sanayisine tedarikçi olurlar. İnternet üzerinden katıldıkları ihalelerin yapılarına ve ülke yasalarına göre çoğu zaman Amerika içerisindeki şirketlerine bağlı kendi atölyelerinde üreterek veya başka bir tedarikçiden temin ederek ihaleyi kapatırlar. Eğer aldıkları ihale yurt dışı üretimine izin veriyorsa ve şirketlerin Amerika dışı alt yapıları varsa muhtemelen üretimlerini oralarda gerçekleştireceklerdir.Bu strateji şirketlerin kar marjını %70 oranında arttırmaktadır.

1. DLA NEDİR?

Defensive Logistic Agency (DLA). Türkçesi ile Amerika Savunma Bakanlığı Lojistik Dairesi. 50 yılı aşkın süredir Amerika içinde ve dışında özel şirketelere gemi ambarı ekipmanları, uçak gövde levhaları, askerlerin kamuflajalrı, yeme-içme, barınma, eğlence ve bilimum diğer gereklilikleri askeriye için satın alan ve lojistiğini sağlayan devlet işletmesidir. Amerikan askeriyesine bu şekilde parça, ekipman veya gıda satabilmenin öncelikli kuralı şirketinizin NATO üyesi bir ülkede olması ya da hali hazırda Amerika’da kurulmuş olması gerekir.

2. (DLA DIBBS) İNTERNET İHALE SİSTEMİNE NASIL KAYIT OLUNUR?

Hali hazırda faal olan şirketinize önce bir DUNS numarası almanız gerekir sonrasında SAM.gov’a bu numara, vergi beyanlarınız ve diğer şirket bilgilerinizle birlike kayıt olursunuz. Sam.gov’un size onay vermesini beklersiniz. Ortalama 2 hafta sonra onay bilginiz ile birlikte Sam.gov size bir numara (cage code) tanımlar Sonrasında DLA.mil sitesine girerek DIBBS’e kayıt işleminizi tamamlarsınız.

AMERIKALI ŞİRKETLER İÇİN;

AMERIKALI OLMAYAN ŞİRKETLER İÇİN;

3. Duns Numarası Nedir?

Duns ya da D-U-N-S (Data Universal Numbering System). Türkçesi ile Evrensel Numara Veri Sistemi. Bu numara tüm Dünya’daki şirketelere Dun & Breadstreet adlı şirket aracılığıyla verilmektedir. Bu numarayı alabilmek için
1) Şirketinizin resmi adı
2) Şirketinizin adresi
3) Çalışan sayısı
4) Şirket Telefon Numarası
5) Şirket sahibi veya temsilcisinin kişisel ad, soyad, adres ve telefon bilgileri gerekir.

Duns 9 haneden oluşan sadece sizin şirketinize özel bir numaradır. Bu numara sayesinde şirketiniz uluslar arası ticari kişilik kazanır. Uluslar arası diğer şirketelerin sizi tanıyabilmesi, kredi geçmişinizi görebilmesi ve hatta bir çoğunun sizi kendi sistemlerine dahil etmeleri için talep edecekleri numaradır. Örnek olarak Sam.gov’a kayıt yapabilmek için Duns numarasına ihtiyacınız olur. Ya da Apple’a bir aplikasyon üretiyorsanız Apple telefon şirketi sizden mutlaka Duns numarsı ister.

4. Sam.gov Nedir, Nasıl Kayıt Olunur?

The System for Award Management (SAM). Tahkimsel Yönetim Sistemi anlamına gelmektedir. SAM Amerika Birleşik Devletlerinin ücretsiz resmi internet sitelerinden biridir. Amerikan Devleti ile iş yapabilmeniz için şirketinizin geçmişini ve faal durumunu inceleyen ve kayıt altına alan bir platformdur.
SAM.gov ile;
• Şirket Kayıt işlemleri
• Kayıtlı şirketinizin güncellenmesi veya yenilenmesi
• Kayıt işlemi süreçte olan başvurunuzun takibi
• Diğer firmaların dahili kayıtlarını, duns numaralarını, cage code’larını ve harici bir takım kayıtlarını inceleyebilirsiniz.

Cage Code (Comercial and Goverment Entity) Nedir? Tıklayın.
Amerika’da kurulu olan şirketiniz için Sam.gov’a dunns numarsı, adresiniz ve noter onaylı şirketin size ait olduğunu gösteren kira sözleşmesi veya satın alma formu ile kayıt yaparsınız. 2 hafta sonra Sam.gov size Cage code atar ve DLA.mil’in İnternet ihale sistemine kayıt olmaya hazır hale gelirsiniz.
Gerekenler;
1) Fiziksel Adres
2) Kira veya satın alma sözleşmesi
3) Şirket Belgelerinin Noter Tasdikleri
4) Duns Numarası
5) Banka Hesabı
6) Online Başvuru
Not: İki haftalık süreç içerisinde bazen 2. Veya 3. Noter tasdiği istenebilir.

5. DLA.MIL NEDİR?

DLA yazının 1. Maddesinde açıklanmış olan devlet organizasyonunun resmi websitesidir. Bu websitesi gün içerisinden binlerce kez hackerlar tarafından saldırıya uğradığı için giriş yaptığınızda sizinde bilgisayarınız anlık ve sonraki zamanlarda tehlike altında olur. Bu site bazen yavaş çalışabilir, çökertilebilir ancak toparlanması ve hizmete sunulması çok çabuk gerçekleşir. Cage kodunuz ve onaylandığınız bilgisi geldiğinde DLA.Mil adresine girip sayfada kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
Sam.gov’dan onay aldığınızda DLA’nın İhale sistemine (DİBBS) kayıt için aşağıdaki gerekliliklerin hepsini hazır hale getirmişsiniz demektir.
1. Fiziksel adres
2. Amerika’da veya NATO üyesi bir ülkede kurulu şirketin Yasal adı
3. Şirketin DBA adı. DBA nedir?
4. Kira veya satın alma sözleşmeleri
5. Banka Hesabı
6. Duns Numarası
7. Amerika dışındaysa NCAGE numarası
8. Sam’den alınan Cage Numarası
9. Telefon Numarası

Detaylı tavsiyeler ve destek için;
sam.gov
Fsd.gov
Dla.mil
Dnb.com

 

 

 Subscribe To Receive The Latest News

Curabitur ac leo nunc. Vestibulum et mauris vel ante finibus maximus.

Aboneliğin için teşekkürler.
Aboneliğiniz göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Add notice about your Privacy Policy here.