Amerika’da Şirket Kurulumu ile ilgili Merak Edilenler2020-11-11T10:23:58+03:00

Amerika’da Şirket Kurulumu ile ilgili Merak Edilenler

Şirketler Hakkında Sık Sorulan Sorular

Müşterilerimize Delaware’da şirket kurulumu hizmet verirken belli başlı sorularıyla karşılaşmaktayız. Dolayısıyla bunların kolay ve ulaşılabilir bir şekilde olmalarını faydalı buluyoruz. Burada veya sitemizde cevabını bulamadığınız her türlü sorunuz için ya da hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Soru: Bir ticari şirket, başka bir ticari şirkete sahip olabilir mi?2020-11-11T10:17:32+03:00

Cevap: Evet. Bir ticari şirket başka bir ticari şirketi satın alabilir. Bunu da satın alınacak şirketin hisselerini kullanarak yapar. Bu da Delaware’da şirket sahibi olmanın bir diğer avantajıdır. Buna ek olarak, IRS’in (Gelir Dairesi) yeni düzenlemeleri uyarınca S Corporation konumunda olan şirketler bağlı ortaklıkların büyük bir kısmını satın alabilir ve kontrol edebilir.

Soru: Oy hakkı olmayan imtiyazlı hisse sahibi olabilir miyim?2020-11-11T10:17:16+03:00

Cevap: Evet. İmtiyazlı hisseler, yatırımcıya istediğini verip aynı zamanda onları oy hakkından alıkoymanın geçerli bir yoludur. Aynı zamanda, imtiyazlı hisseleri satın alması çok daha ucuzdur ve satışlarının gerçekleşmesi de daha kolaydır; dolayısıyla eğer bu yönde bir düşünceniz varsa, sermaye artırmak amacıyla en başta bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Soru: Birden fazla şirket kurarsam herhangi bir indirim alır mıyım?2020-11-11T10:17:58+03:00

Cevap: Evet. Kurduğunuz ya da kuracağınız şirketlerin kuruluş zamanı göz önünde bulundurulmaksızın birden fazla şirket kurmanız halinde %5 oranında bir indirim sahibi olabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Soru: Şirkete ait banka hesabım Delaware’da mı olmak zorunda?2020-11-11T10:19:52+03:00

Cevap: Hayır. Delaware’da şirket kurmanızın avantajları arasında şirket altındaki işlerin farklı bir yerde rahatlıkla yürütülebilmesi, şirkete ait banka hesabının sizin için en uygun yerde olması gibi kolaylıklar yer alır. Delaware’da şirket kurmak hakkında daha detaylı bilgiye ve “Neden Delaware?” sorusuna sitemizdeki diğer yazılardan ulaşabilirsiniz.

Soru: Hazırladığınız belge ve formlar avukatlar tarafından gözden geçiriliyor mu?2020-11-11T10:19:02+03:00

Cevap: Evet. Şirketinizin işlemlerini yürüten firma olarak şirketinizin kuruluşunda düzenlenen ve sonrasında şirketin iç tüzüğü niteliğindeki Kuruluş Belgesi’nin formları avukatlar tarafından ileride bir sorun yaşamamanız için gözden geçirilir. Burada göz önünde bulundurulan kıstaslar belgelerinin dilinin hukuken uygun ve anlaşılmazlığa sevk edici olmamasıdır.

Soru: Yatırımcıları ilgisini çekmek açısından ticari bir şirket ya da limited şirket kurmanın ne gibi bir önemi vardır?2020-11-11T10:19:33+03:00

Cevap: Yatırımcılar genellikle hususa dikkat ederler: yatırımları için uygun ve makul düzeyde bir kar; ve yaptıkları yatırımın hukuki olarak ispatlanabimesi. Bunlardan ikincisinin sağlanabilmesi için tek yöntem hisse senedidir. Özellikle tecrübeli yatırımcıların soyut kalan ve herhangi bir hisse senedi sahipliği getirisi olmayan bir projeye ya da fikrinize yatırım yapma ihtimali çok azdır. Bu durumda, eğer bir yatırımcı tarafından fikrinize destek için bir söz aldıysanız; ya da iyi bir fikriniz varsa ve bunun yatırımcıları çekeceğine inanıyorsanız, bunu bir şirke kurarak yatırımcıların da hisse senetleri vasıtasıyla hukuki olarak şirketinizde ve dolayısıyla projenizde pay sahibi olabilecekleri bir şekle sokmanız fazlasıyla faydalı olacaktır.

Soru: Şirketimde ne kadar hisseye sahip olmalıyım?2020-11-11T10:21:10+03:00

Cevap: Yalnızca ihtiyacınız olan miktarda hisseye sahip olmanız sizin için en iyisi olacaktır; zira, İmtiyaz Verginiz (Franchise Tax) şirkette sahip olduğunuz hisse senetlerine göre hesaplanacaktır. İmtiyaz vergisine dair ayrıntılı bilgiyi sitemizdeki Bilgi Edinme sekmesinde bulabilirsiniz.

Soru: Bir hisse senedi hisseden bir pay anlamına mı gelir?2020-11-11T10:23:54+03:00

Cevap: Hayır. Hisse senetleriniz şirketinizin ismiyle ve şirkete ait kaç adet hisse olduğunun belirtilmesiyle basılır. Siz hisse senedinde, hisse sahibinin ismini ve o kişinin kaç adet hisseye sahip olduğunu belirtirsiniz.

Soru: Delaware hukukunda şirket ismi seçimi konusunda neler belirtilmiştir?2020-11-11T10:24:34+03:00

Cevap: Kuracağınız ticari şirketin ya da limited şirketin isminin sonunda geçerli ve onaylı bir son ek (LLC, Co. Vb.) olması gerekir. Listelenen son ekler Delaware’da kuracağınız şirket için geçerli olabilecek olanlardır: Association, Club, Company, Corporation, Fund, Foundation, Incorporated, Institute, Society, Syndicate or Limited; ya da: Co., Corp., Inc., LTD. Şirket isminde “Bank”, “Trust”, “University”, “College” kelimelerini kullanamazsınız. Bu hukuki düzenlemeler dışında şirketinize uygun ismin nasıl bulunacağı konusunda bilgi edinmek için Delaware’da şirket kurmanız için nelerine gerektiğine dair yazımızı okuyabilirsiniz.