Girişimciler İçin Amerikan Vergi Sistemini Anlamak

Bu yazıda Amerikan vatandaşı olmayanlar için vergi sisteminin nasıl işlediğine dair bilmeniz gerekenleri ve sıkça sorulan soruları bulabilirsiniz. Yine de kafanıza takılan noktalar olursa lütfen bizimle info@enterprises.social adresinden iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Amerika’da şirket kuruluşundan sonra bazı eyaletler için genel bilinen bir yanlış hiç vergi olmadığıdır.Örneğin Delaware eyaleti için de bu çok fazla dile getirilmektedir, fakat malesef hiç vergi olmadığı doğru değildir. Asıl olan satış vergisi olmadığı ve Amerika kaynaklı kazançlarınızın vergilendirilmediğidir. Ayrıca eğer fiziksel olarak Delaware eyaletinde bir iş yapmıyorsanız eyalet vergileri de sizin için olmayacaktır. Delaware KDV sistemi icin buraya tiklayiniz.

Vergilendirme Hakkında Genel Sorular

Amerika’daki ana kurumsal vergi türleri nelerdir?

Amerika’da bir şirkete sahip olan yabancıların akıllarında bulundurmaları gereken iki ana vergi türü vardır: Gelir vergileri ve satış vergisi. Bu ikisi birbirinden tamamen ayrı iki vergidir.

Hesaba katılması gereken başka vergiler var mıdır?

Her eyalette olmasa bile yillik sabit Franchise Tax adi altinda ya da yillik raporlama adi altinda eyaletler sabit vergi alir.Ayrica, Bazı ürünler özel lisans ve ek vergilere tabi olabilirler. Örneğin; alkol ve tütün ürünleri gibi bazı ürünler için izin ve lisansların edinilmesi gerekebilir. Hangi ürünlerin ek vergilere ve lisanslara tabi olduğundan emin değilseniz lütfen bizimle iletişime geçin.

Gelir vergisi sistemi nasıl işler?

Bu sorunun cevabı oldukça basittir. Teknik olarak, her bir vergi mükellefi, ABD içerisinde elde ettiği gelirden gelir vergisi vermek ile yükümlüdür (Amerikan vatandaşları ve kalıcı vatandaşlığa sahip olanlar ABD dışından elde ettikleri gelirler için de gelir vergisine tabidirler). Bu vergiler federal hükümete, yani IRS’e ödenir. Amerika disindan elde ettiginiz gelirler icin Federal Hukumete bir vergi odemeniz gerekmemektedir.Bu beyanlari da vergi doneminde sirketinizin turune gore 1040NR, 1120 ya da 1065 Formlari ile IRS’e yapabilirsiniz.

Satış Vergisine Dair Genel Sorular

Satış vergisi nasıl işler?

Satış vergisi son kullanıcı (tüketici) tarafından ödenir. Bu vergi eyalet bazında ödenen bir vergidir.

Örneğin; New York’ta bir elektronik mağazasına sahipsiniz diyelim ve bir müşteri gelip mağazanızdan ürün satın alıyor. Bu durumda ürünün fiyatına %8.875 satış vergisi oranı da eklemeniz gerekecektir. Akabinde de, New York eyaletine satış vergisi bildiriminde bulunmalısınız.

Sattığım ürüne satış vergisi ekleyip eklememem gerektiğini nasıl bileceğim?

Bu sorunun cevabını almak için öncelikle şu soruyu cevaplamalısınız: “Doğrudan son kullanıcıya (tüketiciye) mi satış yapıyorsunuz yoksa toptan satış mı yapıyorsunuz?”

Yalnızca perakende satış yapanların satış vergisi toplama ve bildirme gereksinimleri vardır.

Bir eyalette kayıtlıysam, ancak tedarikçilerim sattığım ürünler ile diğer eyaletlerde dropshipping yapıyorlarsa, hangi eyalete göre satış vergisi toplamalıyım?

Ürünleriniz ile dropshipping yapanların merkezi olan yerler de şirketinizin merkezi sayılır. Dolayısıyla, satışlarınızın ödeme kısmını dropshipping yapan taraf halletmediği sürece her bir eyaletten izin almanız gerekir.

Satış vergisi toplamam gerektiğini biliyorum. Nasıl kayıt olabilirim?

Edinmeniz gereken, satış vergisi kimliği, satış izni, tedarikçi kimliği veya basitçe vergi kimliği gibi tüm ihtiyaçlarınız için size yardımcı olabiliriz.

Kayıt olduktan sonra, satış vergisini nasıl raporlayacağım?

Bunun için iyi bir muhasebeciye ihtiyacınız var. Elbette kendiniz de bunu yapabilirsiniz, ancak en ufak bir yanlışlık büyük sorunlara yol açabileceğinden bunu tavsiye etmiyoruz. Muhasebe konusunda destek almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Amerika’dan ürün alıp, kendi ülkemde satmak istiyorum – bunun için satış vergisi kaydı yapmama gerek var mı?

Bu durumda Amerika içerisinde satış vergisi toplamanıza gerek yoktur. Ancak, satış yaptığınız ülkenin kurallarına göre KDV veya diğer vergilere tabi olabilirsiniz.

Kayıtlı olduğum her bir eyalet için nasıl vergi bildiriminde bulunabilirim?

Anlaşmış olduğunuz muhasebeciniz her bir eyalet için vergi bildirimini gerçekleştirecektir.

Tamamına Yabancılar Tarafından Sahip Olunan Amerikan Şirketleri

Tek sahipli bir Amerikan LLC şirketine sahibim ve ABD dışında yaşıyorum. Şirketim uzaktan hizmet sağlıyor. Bu durumda vergi bildiriminde bulunmam ve gelir vergisi ödemem gerekiyor mu?

Bu tür bir LLC yalnızca sahibinin vergi durumuna göre vergilendirilir. Dolayısıyla, şirket sahibi fiziksel olarak ABD’de olmadığından ve şirket uzaktan hizmet sağladığından ABD ile ilişkili herhangi bir gelir vergisi durumu ortaya çıkmayacaktır. Ancak, LLC kaydının yapıldığı eyaletin yıllık kayıt ücreti tabi ki olacaktır. Yine de federal bazda bir vergi sorumluluğundan bahsedilemez.

Peki ya ABD içerisinde satış yapıyorsam?

Eğer ABD içerisinde maddi olarak ürün satışı yapıyorsanız bu durumda IRS’e gelir vergisi beyanında bulunmanız gerekir. Amerikan vatandaşı olmayanlar gelir vergisi bildirimlerini Form 1040NR doldurarak gerçekleştirirler.

Peki ya LLC’nin birden fazla sahibi varsa? O zaman ne olur?

Eğer bir LLC’nin birden fazla sahibi varsa (ortaklık) veya S / C Corporation olarak vergilendiriliyorsa, sıfır geliri olsa bile federal vergi beyanında bulunmalıdır.

Peki Corporation için durum nedir?

Corporation sahibinden bağımsız vergilendirilen bir varlıktır. Dolayısıyla kendi vergi yükümlülüklerine sahiptir. Bunun anlamı kar dağıtımının da özgürce yapılamayacağıdır. Şirket adına yapılan masraflar ortaklara Corporation tarafından iade edilebilir ki bu gibi şeylerin anlamı vergi indirimidir.

Şirketim için vergi indirimi sağlamanın en kolay yolu nedir?

Şirketlerin hem gelirleri hem de harcamaları vardır. IRS, şirketlerin harcamalarının listesini tutar. Şirketin varlığı ve devamı için yapılan harcamaların vergi indiriminde kullanılabileceğini söylemek yanlış olmaz. Bu yüzden muhasebecinizin hangi harcamaların indirim olarak kullanılabileceğini incelemesi doğru olacaktır.

Şirket yetkilisi olarak kendime maaş ödeyebilir miyim? Bu sayede çifte vergilendirmeden kurtulabilir miyim?

Amerika’da yaşamayan bir yabancı iseniz muhtemelen ABD’de çalışma izniniz yoktur. Dolayısıyla maaş alamazsınız. Ancak, bir Amerikan şirketine idari hizmetler sağlayabilir ve danışmanlık ücreti olarak ödeme alabilirsiniz. Bu durumda ülkenizin gelir vergisi kurallarına göre gelir vergisi beyanında bulunmanız gerekecektir.

Tüm şirket sahiplerinin yabancı olacağını hesaba katarsak LLC kurmak mı yoksa Corporation kurmak mı daha doğrudur?

Bu soruyu cevaplamak için sadece vergiler üzerinden düşünmek doğru değildir. Bir çok farklı faktöre göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla, her koşulu göz önünde bulundurmak ve muhasebeciniz ile bu konuyu görüşmek doğru olacaktır çünkü iki şirket türünün de kendine göre artıları ve eksileri mevcuttur.

Vergi bildirimi için ITIN edinmeli miyim?

Bu sorunun cevabı şirket içerisindeki hisselerinize ve bu hisselerin yarattığı ABD vergi zorunluluklarına göre değişiklik gösterecektir. Eğer bir LLC’de üyelik hisseniz (sahiplik) var ise muhtemelen ITIN ihtiyacınız olacaktır. Ancak, bir Corporation hissedarı olarak muhtemelen ITIN ihtiyacınız olmayacaktır.

ITIN edinmek için lütfen bizimle info@enterprises.social adresinden iletişime geçiniz.Ya da buradan siparis verebilirsiniz.

Peki ya eyalet gelir vergisi?

Bu vergi yalnızca C Corporation için geçerlidir, LLC için değil. Corporation tarafından eyalet içerisinde kazanılan gelire uygulanır. Federal gelir vergisinin aksine tüm ABD’de edinilen gelire değil yalnızca eyalet içerisindeki gelire uygulanır.

Şirketimi gelir vergisi olmayan bir eyalette mi kurmalıyım?

Eğer LLC kurmayı düşünüyorsanız bu durumun çok bir önemi olmayacaktır. Ancak Corporation kurmayı düşünüyorsanız bu sorunun cevabı evet olacaktır. Bunun için en avantajlı eyaletlerden birinin eyalet gelir vergisi olmayan Delaware Eyaleti olduğunu söyleyebiliriz.

Hem Amerikan Hem Yabancı Ortakları Olan Şirketler

Şirkette Amerikan bir ortağın olmasının dezavantajı var mıdır?

Hayır yoktur. Vergi kurallar şahıslardan önce kurumlara işler.

Şirketimizde Amerikan vatandaşı olduğuna göre S Corporation olarak kayıt ettirebilir miyiz?

Hayır, S Corporationlarda yabancı sahip olamaz.

Bir Amerikan vatandaşıyım ve bir yabancı ile %50 ortak olacak şekilde C Corporation kurmaya karar verdik.

Bu durumda farklı sorumluluklar ortaya çıkacaktır. Ortağınızın Amerikan vergi beyanında bulunması gibi bir zorunluluğu olmayabilir, örneğin. Kar dağıtımı sırasında ortağınızın ülkesine göre çifte vergilendirme durumu da ortaya çıkabilir.

Bu durumda LLC kurmak daha mı mantıklı?

Bu soruyu cevaplamak için diğer etmenleri de göz önünde bulundurmak doğru olacaktır. Bir LLC sizi çifte vergilendirmeden kurtarabilir ancak bu durumda da yabancı ortağın elde ettiği gelir için vergi beyanında bulunması zorunluluğu ortaya çıkabilir.

Yabancı Bir Şirket Tarafından Sahip Olunan Amerikan Şirketleri

Yabancı bir şirket Amerikan bir şirketi satın alabilir mi?

Evet alabilir (şirket bir S Corporation olmadığı sürece).

Yabancı şirketim ile bir Amerikan şirketi satın almak vergi açısından daha mı avantajlıdır?

Bu durumun büyük bir etkisi olacağını söyleyemeyiz. Aksine yabancılar için uygulanan vergi kurallarına göre yeni zorunluluklar da ortaya çıkabilir.

Yurtdışında Yaşayan Amerikan Vatandaşlarının Sahip Olduğu Amerikan Şirketleri

Bir Amerikan vatandaşıyım ve LLC sahibiyim. Yurtdışında yaşıyorum ve şirketim yalnızca online iş yapıyor. Ne tür bir vergilendirmeye tabiyim?

Online işletmeler de tıpkı diğer işler gibi vergilendirilirler. Diğer ABD vatandaşları gibi tüm dünyadaki gelirlerinize dair gelir vergisi beyanında bulunmanız gerekir. Ancak, yurtdışında yaşıyorsanız denizaşırı gelirler için kazanç muafiyetinden de faydalanma şansınız olabilir.

Yurtdışında yaşayan bir ABD vatandaşıyım. Yurtdışından iş yapma ve ABD vergilendirmesinden kaçınma yöntemim var mıdır?

Kaçınma olmasa da erteleme şansınız ortaya çıkar. Amerikan olmayan bir altkuruluş kurarak bu durum gerçekleştirilebilir. Ancak, ABD’ye getirilen gelirler vergilendirileceğinden bu sadece geçici bir çözüm olacaktır.

Yorum yazın